MASZ PYTANIA? NASZA CAŁODOBOWA INFOLINIA JEST DO TWOJEJ DYSPOZYCJI PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

System operacyjny - co to takiego i jak działa?
System operacyjny - co to takiego i jak działa?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co to jest system operacyjny i jakie ma funkcje? Microsoft Windows, macOS, FreeBSD, UNIX… To tylko kilka z wielu znanych systemów powszechnie wykorzystywanych na całym świecie. System operacyjny odgrywa ważną funkcję w działaniu komputerów i innych urządzeń elektronicznych. To właśnie on jest odpowiedzialny za zarządzanie i kontrolowanie zasobów sprzętowych. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest system operacyjny i do czego służy. Przeczytaj!

Co to jest system operacyjny?

Co to jest system operacyjny w komputerze? System operacyjny to specjalne oprogramowanie, które kontroluje działanie komputera lub innego urządzenia elektronicznego np. tabletu czy smartfona. Umożliwia interakcje użytkownika ze sprzętem. Pozwala na wydawanie komend, uruchamianie i zarządzanie innymi programami, zarządzanie pamięcią, umożliwia dostęp do danych, obsługę urządzeń podłączonych do sprzętu oraz wiele innych zadań niezbędnych do poprawnego funkcjonowania komputera.

Funkcje systemu operacyjnego

Wiesz już, co to system operacyjny. Pora dowiedzieć się, jakie są jego najważniejsze funkcjonalności. Kiedy je poznasz, zrozumiesz, po co jest system operacyjny i dlaczego warto go systematycznie aktualizować o nowszą wersję.

System operacyjny odpowiada przede wszystkim za profesjonalne zarządzanie pamięcią komputera. Kontroluje dostęp do pamięci RAM oraz zarządza pamięcią wirtualną, dzięki czemu aplikacje mogą płynnie działać.

Systemy operacyjne są również odpowiedzialne za uruchamianie, zatrzymywanie i zarządzanie działaniem procesów. Zapewniają sprawne przełączanie między nimi, co pozwala na efektywne korzystanie z wielozadaniowości Twojego sprzętu!

System operacyjny umożliwia także tworzenie, odczytywanie, zapisywanie i usuwanie plików na dysku twardym lub innych nośnikach danych. Kontroluje też komunikację z urządzeniami podłączonymi do komputera, takimi jak drukarki, klawiatury, myszki, monitory, itp. Co więcej, jest odpowiedzialny za zarządzanie połączeniem i przesyłaniem danych przez sieć. To dzięki niemu korzystasz z internetu!

Budowa systemu operacyjnego – coś, co może Cię zainteresować!

Wiesz już co to systemy operacyjne i jaki mają wpływ na funkcjonalność Twojego urządzenia. Okazuje się, że budowa systemu operacyjnego jest równie ciekawa jak jego wykorzystanie. Budowa systemów OS jest bardzo złożona i skomplikowana. Niemal każdy system składa się z:

  • jądra odpowiedzialnego za zarządzanie zasobami sprzętowymi i oprogramowaniem komputera,
  • interfejsu użytkownika, czyli tego co widzisz – interfejs pozwala użytkownikowi komunikować się z systemem operacyjnym i uruchamiać aplikacje,
  • menedżera pamięci, który jest odpowiedzialny za zarządzanie pamięcią komputera,
  • modułu schedulowania procesów, który decyduje o tym, które procesy mają dostęp do zasobów procesora i w jakiej kolejności,
  • systemu plików, który zarządza organizacją i strukturą danych na dysku.
  • sterowników, które pozwalają systemowi operacyjnemu komunikować się z różnymi urządzeniami sprzętowymi – sterowniki są niezbędne do instalacji drukarki, myszy itp.
  • modułu obsługi wejścia/wyjścia odpowiadającego za przesyłanie danych między komputerem a jego urządzeniami.

Niektóre systemy operacyjne mają wbudowaną obsługę sieci, co umożliwia komunikację między różnymi komputerami oraz dostęp do zasobów sieciowych.

Interesuje Cię nowy system operacyjny? Co to jest, jaką ma funkcjonalność i budowę, już wiesz… Z taką wiedzą łatwiej będzie Ci wybrać najlepsze oprogramowanie. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. W ofercie MORENOVA znajdziesz legalne oprogramowanie komputerowe, w tym popularne systemy operacyjne Windows, a także inne programy i aplikacje. Sprawdź nasze licencje!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl