SZTUCZNA INTELIGENCJA - nowy, wspaniały świat czy postapokaliptyczny upadek?
Mało jest w obecnych czasach zagadnień tak żywo poruszających opinię społeczną jak sprawy dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji i skutków jej wpływu na nasze życie codzienne.
Firmy wprowadzające na rynek kolejne wersje AI rysują świat w barwach co najmniej różowych: dostęp do nieograniczonej twórczości we wszystkich możliwych aspektach, zastąpienie człowieka w wykonywaniu wielu uciążliwych prac, zwiększenie ilości wolnego czasu i globalny wzrost poziomu zdrowia, lawinowy rozwój badań naukowych i postępu technologicznego, by wymienić tylko najważniejsze kierunki, o których mowa w przestrzeni publicznej.
Nie brak jednak i mrocznych prognoz mówiących o grożącej nam utracie poczucia bezpieczeństwa i prawa do prywatności, prognozach masowego bezrobocia i wzrostu bandytyzmu, zagrożeniu rosnącymi nierównościami społecznymi oraz szerzeniem się nowych przestępstw, a także daleko posuniętej dezinformacji, a nawet destruktywnym wpływie na politykę, wybory władz i ruchy społeczne.
Czy faktycznie są podstawy do obaw?
Socjolodzy zauważają wyraźny wzrost napięcia związanego z rosnącą niepewnością dotyczącą sytuacji na rynku pracy. Niepewność, bezradność, frustracja, zagubienie, nieufność – to uczucia dominujące w wielu badanych grupach, głównie z powodu trudnego do przewidzenia rozwoju technologii AI i jej potencjalnych możliwości.
Co ciekawe, tylko ok. 20% respondentów patrzy optymistycznie na możliwość ułożenia sobie życia w towarzystwie wszechobecnej sztucznej inteligencji. Zatem - cytując profesora ekonomii Richarda Baldwina - sztuczna inteligencja najprawdopodobniej nas nie zastąpi, ale zrobi to wąska grupa ludzi, którzy będą potrafili w pełni wykorzystać jej możliwości.
Jeżeli chciałbyś poznać możliwości sztucznej inteligencji na swoim komputerze, to pamiętaj o stabilnym i bezpiecznym systemie operacyjnym. Nie zapomnij równieź o oprogramowaniu antywirusowym, które zabezpieczy Twoje urządzenie przed atakami rozmaitych wirusów.