Gry komputerowe a zdrowie psychiczne
Wpływ – szczególnie jeśli chodzi o rozwój dziecka - nie jest jednoaspektowy i nie da się go sprowadzić do jednego mianownika. Jest to uzależnione od wielu czynników - rodzaju gier, czasu spędzonego przed ekranem oraz interakcji dziecka z grami. Psycholodzy do głównych negatywnych skutków gier komputerowych zaliczają uzależnienia, problemy emocjonalne, problemy interpersonalne oraz przeciążenie psychofizyczne wywołane przebodźcowaniem.
Nie jest łatwo wyważyć za i przeciw, bo na jednej szali można położyć efekty pozytywne, jak np. rozwój umiejętności poznawczych, pomoc w nauce języków, poprawę zdolności manualnych i koordynacji, wzbogacanie sfery interakcji, na drugiej negatywne - wspomniane wyżej uzależnienia, wzrost poziomu agresji, narażenie na szkodliwe treści oraz zaburzenia rozwoju fizycznego.
Nieco inaczej rzecz ma się z autyzmem. To zagadkowe schorzenie, będące zaburzeniem pracy mózgu, jest dość trudno zrozumiałe dla otoczenia chorego. Pierwsze symptomy można rozpoznać już u dzieci, które ukończyły 18. miesiąc życia, choć czasem rozwija się później, u dzieci w nieco starszym wieku, lub nawet u nastolatków.
Jak gra może pomóc autykom?
Naukowcy pracujący nad poprawą zdrowia osób cierpiących na autyzm, coraz częściej zwracają uwagę na wpływ gier na ich dobrostan. Gry fabularne, jak np. niezwykle popularna „Dungeons & Dragons”, mogą mieć szczególną wartość ze względu na dawanie graczom możliwości angażowania się w interakcje społeczne w bezpiecznej przestrzeni, z dala od mocnych stresorów występujących w codziennym życiu.
Badanie grup graczy cierpiących na autyzm pozwoliło na sformułowanie kilku wniosków: zmniejszał się ogólny poziom stresu, poprawiało się samopoczucie oraz relacje i komunikacja z otoczeniem, zwiększały się umiejętności poznawcze i grupowe interakcje. W efekcie zmieniały się na lepsze umiejętności społeczne.
Analiza powyższych faktów pozwala sięgnąć nieco dalej. Gry mogą pomóc także innym osobom mającym problemy społeczne lub słabo rozwiniętą umiejętność komunikacji i wyrażania siebie. Nie należy jednak zapominać o tym, że istnieje pewna granica – o czym mowa we wcześniejszym akapicie – za którą skutki negatywne mogą przeważyć dodatni wpływ na gracza.
Jeśli grasz w rozmaite gry komputerowe, to nie zapomnij o zabezpieczeniu swojego komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Kliknij i sprawdź naszą ofertę programów antywirusowych dla graczy.