
Aby móc zgodnie z prawem używać programów komputerowych, niezbędne jest zainwestowanie w takie, które posiadają licencje oprogramowania. To specjalne prawa umożliwiające legalne korzystanie z określonej aplikacji. W branży programów IT istnieje wiele rodzajów licencji – wyjaśniamy, czym mogą się od siebie różnić i czy faktycznie mają tak ważne znaczenie dla użytkownika.
Co to są licencje oprogramowania?
Co to jest licencja na oprogramowanie? Licencja komputerowa to inaczej prawo do korzystania z określonego programu. Każda licencja jasno określa warunki, na jakich można używać, kopiować, modyfikować i rozpowszechniać daną aplikację. Co więcej, zakup programu na oficjalnej licencji sprawia, że użytkownik nie musi obawiać się konsekwencji związanych z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania.
Licencje komputerowe – co grozi za ich brak?
Korzystanie z oprogramowania bez wymaganej licencji może stanowić naruszenie praw autorskich. Właściciel oprogramowania ma prawo do kontrolowania sposobu, w jaki jego dzieło – czyli w tym przypadku wybrany program – jest używane, kopiowane i rozpowszechniane. Jeśli nie masz odpowiedniej licencji, używanie oprogramowania może być karane. Co więcej, korzystanie z programów bez licencji zamyka również drogę do wsparcia technicznego ze strony producenta. Nie można wówczas korzystać z aktualizacji, łatek bezpieczeństwa ani nowych funkcji.
Poznaj rodzaje licencji i dowiedz się, co oznaczają!
Rodzaje licencji na oprogramowanie różnią się w zależności od typu programu komputerowego, polityki producenta itp. Niektóre z nich mogą być liberalne, inne bardziej restrykcyjne. Poniżej opisujemy najbardziej popularne typy pozwoleń na korzystanie z oprogramowania.
Licencje otwarte (typu open source)
Licencje otwarte typu open source pozwalają użytkownikom na swobodny, często bezpłatny dostęp, modyfikację i rozpowszechnianie oprogramowania.
Licencje własnościowe
Licencje własnościowe to zamknięte licencje, które ograniczają użytkowników w dostępie, modyfikacji i rozpowszechnianiu oprogramowania.
Licencje komercyjne
Przykładem licencji komercyjnej (płatnej) jest pozwolenie na korzystanie z pakietu Microsoft Office. Ale nie tylko! W szerokiej gamie produktów Adobe również możesz znaleźć tego typu licencje. Mogą być np. na użytkownika, na urządzenie i dla różnych grup odbiorców (dla firm, użytkowników prywatnych, szkół, placówek państwowych).
Licencje darmowe (typu freeware)
Darmowe licencje pozwalają na bezpłatne korzystanie z oprogramowania. Często występują w postaci oprogramowania wspierającego się na innych produktach. Przykładem jest np. licencja na korzystanie z Adobe Acrobat Reader.
Poza wymienionymi, wśród licencji komputerowych mogą znaleźć się również tzw. licencje próbne, które zwykle uprawniają użytkownika do korzystania z próbnej wersji (demo) aplikacji. Mogą mieć one ograniczenia czasowe w korzystaniu lub zmniejszać zakres funkcjonalności danego oprogramowania.
Podsumowanie
Wiesz już, czym jest licencja na oprogramowanie. Pamiętaj, żeby przed korzystaniem z jakichkolwiek programów komputerowych sprawdzić warunki licencji. Jeśli interesuje Cię oryginalne oprogramowanie Microsoft, takie jak np. systemy operacyjne Windows, w korzystnych cenach – koniecznie zapoznaj się z naszym katalogiem produktów. Wśród nich znajdziesz także innego rodzaju oprogramowanie komputerowe, które z powodzeniem wykorzystasz zarówno do firmowych, jak i prywatnych celów.
Zapraszamy do kontaktu.