MASZ PYTANIA? NASZA CAŁODOBOWA INFOLINIA JEST DO TWOJEJ DYSPOZYCJI PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

Licencje oprogramowania - jakie są rodzaje i co oznaczają?
Licencje oprogramowania - jakie są rodzaje i co oznaczają?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby móc zgodnie z prawem używać programów komputerowych, niezbędne jest zainwestowanie w takie, które posiadają licencje oprogramowania. To specjalne prawa umożliwiające legalne korzystanie z określonej aplikacji. W branży programów IT istnieje wiele rodzajów licencji – wyjaśniamy, czym mogą się od siebie różnić i czy faktycznie mają tak ważne znaczenie dla użytkownika.

Co to są licencje oprogramowania?

Co to jest licencja na oprogramowanie? Licencja komputerowa to inaczej prawo do korzystania z określonego programu. Każda licencja jasno określa warunki, na jakich można używać, kopiować, modyfikować i rozpowszechniać daną aplikację. Co więcej, zakup programu na oficjalnej licencji sprawia, że użytkownik nie musi obawiać się konsekwencji związanych z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania.

Licencje komputerowe – co grozi za ich brak?

Korzystanie z oprogramowania bez wymaganej licencji może stanowić naruszenie praw autorskich. Właściciel oprogramowania ma prawo do kontrolowania sposobu, w jaki jego dzieło – czyli w tym przypadku wybrany program – jest używane, kopiowane i rozpowszechniane. Jeśli nie masz odpowiedniej licencji, używanie oprogramowania może być karane. Co więcej, korzystanie z programów bez licencji zamyka również drogę do wsparcia technicznego ze strony producenta. Nie można wówczas korzystać z aktualizacji, łatek bezpieczeństwa ani nowych funkcji.

Poznaj rodzaje licencji i dowiedz się, co oznaczają!

Rodzaje licencji na oprogramowanie różnią się w zależności od typu programu komputerowego, polityki producenta itp. Niektóre z nich mogą być liberalne, inne bardziej restrykcyjne. Poniżej opisujemy najbardziej popularne typy pozwoleń na korzystanie z oprogramowania.

Licencje otwarte (typu open source)

Licencje otwarte typu open source pozwalają użytkownikom na swobodny, często bezpłatny dostęp, modyfikację i rozpowszechnianie oprogramowania.

Licencje własnościowe

Licencje własnościowe to zamknięte licencje, które ograniczają użytkowników w dostępie, modyfikacji i rozpowszechnianiu oprogramowania.

Licencje komercyjne

Przykładem licencji komercyjnej (płatnej) jest pozwolenie na korzystanie z pakietu Microsoft Office. Ale nie tylko! W szerokiej gamie produktów Adobe również możesz znaleźć tego typu licencje. Mogą być np. na użytkownika, na urządzenie i dla różnych grup odbiorców (dla firm, użytkowników prywatnych, szkół, placówek państwowych).

Licencje darmowe (typu freeware)

Darmowe licencje pozwalają na bezpłatne korzystanie z oprogramowania. Często występują w postaci oprogramowania wspierającego się na innych produktach. Przykładem jest np. licencja na korzystanie z Adobe Acrobat Reader.

Poza wymienionymi, wśród licencji komputerowych mogą znaleźć się również tzw. licencje próbne, które zwykle uprawniają użytkownika do korzystania z próbnej wersji (demo) aplikacji. Mogą mieć one ograniczenia czasowe w korzystaniu lub zmniejszać zakres funkcjonalności danego oprogramowania.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest licencja na oprogramowanie. Pamiętaj, żeby przed korzystaniem z jakichkolwiek programów komputerowych sprawdzić warunki licencji. Jeśli interesuje Cię oryginalne oprogramowanie Microsoft, takie jak np. systemy operacyjne Windows, w korzystnych cenach – koniecznie zapoznaj się z naszym katalogiem produktów. Wśród nich znajdziesz także innego rodzaju oprogramowanie komputerowe, które z powodzeniem wykorzystasz zarówno do firmowych, jak i prywatnych celów.

Zapraszamy do kontaktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl